avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cine plătește impozitul pe venit acum in 2018 în ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cine plătește impozitul pe venit acum in 2018 în urma încheierii unui contract de prestări servicii

În urma încheierii unui contract de prestări servicii intre doua persoane fizice, ce contribuții se rețin /se plătesc (impozit pe venit, CAS, etc) și care din parti trebuie să-l plătească
Cel mai recent răspuns: damian10 , utilizator 16:51, 17 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Persoana care face prestarea de serviciu trebuie sa fie inregistrata ca pfa la registrul comertului, va da factura beneficiarulu, va declara venitul incasat la stat si va plati impozitul pe venit si, daca venitul net anual este peste un plafon de 22800 lei, si contributii la sanatate si pensie.
Sa înțeleg ca intre doua persoane fizice nu se poate încheia un contract civil de Prestări Servicii...
Ce fel de contact se poate încheia, pentru desfășurarea unei activități cu caracter ocazional, la care prestatorul... persoana fizica, încasează bani de la client care este tot persoana fizica?

george-neagu a scris:

Persoana care face prestarea de serviciu trebuie sa fie inregistrata ca pfa la registrul comertului, va da factura beneficiarulu, va declara venitul incasat la stat si va plati impozitul pe venit si, daca venitul net anual este peste un plafon de 22800 lei, si contributii la sanatate si pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozitare servicii suport it Andp Andp Buna ziua, Pentru o persoana fizica care realizeaza venituri extrasalariale din activitati independente de suport IT (ex. Freelancer) este suficient a se ... (vezi toată discuția)
Unde și când trebuie înregistrat contractul de prestări servicii? ContSters330987 ContSters330987 Pentru o lucrare de zugrăvire ce durează doua săptămâni, se poate încheia un Contract de prestări servicii intre client și prestatorul de ... (vezi toată discuția)
Taxe pfa - job de acasa Bmmm Bmmm Buna ziua , as avea si eu o curiozitate , am primit o oferta de job de acasa si cand am povestit cu ei mi-au cerut un numar vat am inteles ca trebuie sa mi fac ... (vezi toată discuția)