Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cine plătește impozitul pe venit acum in 2018 în ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cine plătește impozitul pe venit acum in 2018 în urma încheierii unui contract de prestări servicii

În urma încheierii unui contract de prestări servicii intre doua persoane fizice, ce contribuții se rețin /se plătesc (impozit pe venit, CAS, etc) și care din parti trebuie să-l plătească
Persoana care face prestarea de serviciu trebuie sa fie inregistrata ca pfa la registrul comertului, va da factura beneficiarulu, va declara venitul incasat la stat si va plati impozitul pe venit si, daca venitul net anual este peste un plafon de 22800 lei, si contributii la sanatate si pensie.
Sa înțeleg ca intre doua persoane fizice nu se poate încheia un contract civil de Prestări Servicii...
Ce fel de contact se poate încheia, pentru desfășurarea unei activități cu caracter ocazional, la care prestatorul... persoana fizica, încasează bani de la client care este tot persoana fizica?

george-neagu a scris:

Persoana care face prestarea de serviciu trebuie sa fie inregistrata ca pfa la registrul comertului, va da factura beneficiarulu, va declara venitul incasat la stat si va plati impozitul pe venit si, daca venitul net anual este peste un plafon de 22800 lei, si contributii la sanatate si pensie.