Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Unde și când trebuie înregistrat Contractul de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Unde și când trebuie înregistrat Contractul de prestări servicii?

Pentru o lucrare de zugrăvire ce durează doua săptămâni, se poate încheia un Contract de prestări servicii intre client și prestatorul de servicii-persoana fizica simpla (neautorizata)?
*Cand și unde trebuie înregistrat acest contract?
**Ce impozit trebuie plătit?
***Cum se încasează banii pe lucrare...prin" chitanță de mana"?
****Impozitul poate fi achitat de client?
La un eventual control efectuat de inspectorii ITM suntem în regula având încheiat un astfel de contract?
Dacă suntem 3 persoane... incheiem 3 contracte de prestări servicii cu respectivul client
VA MULȚUMIM PENTRU RĂSPUNS și va dorim o Zi Frumoasa!

george-neagu, moderator
Prestatorul zugrav trebuie sa se inregistreze mai intai la registrul comertului ca pfa si apoi va presta servicii si va incasa venituri pe baza de contract de prestari servicii si chitanta.