Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Doresc sa lucrez la o croitorie ca pfa.
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Doresc sa lucrez la o croitorie ca pfa.

Buna ziua!
Doresc sa lucrez la o coroitorie dar fara contract de munca. Pot lucra cu PFA-ul?
Cu contract de prestari servicii.
Este legal?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Da, dar mai întâi, pentru a va autoriza ca pfa cu codul caen respectiv pentru activitatea de croitorie, trebuie sa aveți ceva acte doveditoare de studii sau de calificare în acest domeniu.
Veți încheia contract de prestări servicii în care veți detalia ce veți presta pentru beneficiar (pentru firma respectiva), la final de luna veți întocmi raport de activitate aprobat și semnat si de beneficiar și în baza lui veți emite factura. Doar asa va veți putea incasa banii și va veți plăti personal impozitele ca pfa.
Separat de acest contract, veți putea sa prestati și direct, catre diferiți clienți persoane fizice sau juridice activitate de croitorie, dar va va trebui casa de marcat.