avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 730 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... credit national agricol - ridicare ipoteca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

credit national agricol - ridicare ipoteca

Buna ziua,
As dori si eu un sfat.
Doresc ridicarea unei ipoteci instituite in 1945 de catre " Credit National Agricol".
Acesta institutie nu mai exista si nu stiu cine este succesorul sau. Cum as putea afla pentru a solicitata dovada ridicarii ipotecii sau daca actionez prin instanta sa stiu pe cine exact citez ca si parat.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: alissa_francesca , utilizator 00:23, 29 Octombrie 2009
alissa_francesca a scris:
Doresc ridicarea unei ipoteci instituite in 1945 de catre " Credit National Agricol".
Acesta institutie nu mai exista si nu stiu cine este succesorul sau. Cum as putea afla pentru a solicitata dovada ridicarii ipotecii sau daca actionez prin instanta sa stiu pe cine exact citez ca si parat.

Buna ziua,
Am avut o speta in legatura cu "Societatea Creditul Funciar Urban Bucuresti".
verificati in decretele de nationalizare banci, industrie.
Daca a fost nationalizata (foarte probabil) succesorul actual este Statul Roman prin Min. Finante Publice.
Cu stima,
Expert judiciar Eugen Marcov
Buna ziua,
Va multumesc mult. Foarte folositor raspunsul dumneavoastra. Am gasit decretul nr. 340 din 19 august 1949 care vine in completarea decretului nr. 197 din 1948 pe care nu reusesc sa il gasesc nicaieri.
Credeti ca am vreo sansa sa rezolv aceasta fara proces daca iau legatura cu Min Finatelor Publice?
Multumesc
Eu unul am obtinut un raspuns de la M.F si pe baza lui am stiut exact unde sa caut.
Monitorele ar trebui sa le puteti lua pe baza de cerere de la Regia Monitorul Oficial si probabil de la Arhivele Nationale.
multumesc pentru raspuns. Am luat legatura cu Ministerul Fin. Astept raspunsul. O zi buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credit national agricol - ridicare ipoteca alissa_francesca alissa_francesca Buna ziua, As dori si eu un sfat. Doresc ridicarea unei ipoteci instituite in 1945 de catre \" Credit National Agricol\". Acesta institutie nu mai exista si ... (vezi toată discuția)
Bancã naþionalizatã Marta Tot Marta Tot Un imobil este ipotecat în 1939 la Creditul Funciar Urban, pe o perioadă de 30 de ani. Instituţia bancară respectivă a fost naţionalizată în 1948., ... (vezi toată discuția)
Preluat cu sau fara titlu? Marta Tot Marta Tot Un imobil nationalizat în baza Decretului 92/1950, care la acea dată era grevat de o ipotecă pentru o sumă împrumutată de la Creditul Funciar Urban , ... (vezi toată discuția)