Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare

Buna ziua,
Un avalist a depus contestatie la executare impotriva titlului executoriu, solicitand constatarea perimarii executarii silite in temeiul art. 697 alin. (1) NCPC.
In calitate de creditor, am solicitat executorului copie dupa actele de executare din dosar, si am constatat ca in anul 2014 la deschiderea dosarului s-au transmis debitorului mai multe somatii, adrese de infiinatre a popririi, urmand ca de atunci sa mai fie somat debitorul si sa se transmita adresa de infiintare a popririi angajatorului avalistului in 2018, ceea ce a determinat formularea contestatiei la executare.
1. In aceste conditii sa inteleg ca executare silita este perimata, avand in vedere cele 6 luni? (nu i s-a cerut creditorului sa indeplineasca vreun act sau demers necesar executarii).
2. Actele de executare silita inseamna ceea ce se comunica debitorului (somatie, infiintare poprire etc)? .... Adresa emisa de executor ITM-ului si rapsunsul ca nu figureaza debitorul cu CIM, nu este act de executare?
Multumesc.
Manuela Rășină, administrator