Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit din SAGA pot sa listez Registru de evidenta fiscala?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

din SAGA pot sa listez Registru de evidenta fiscala?

daca lucrati cu SAGAva rog sa-mi spuneti daca pot sa listez Registru de evidenta fiscala
MULTUMESC FRUMOS!
Da. La inchidere de luna, calcul profit.
Da, se poate lista , dar trebuie completat si cel cumparat de la Adm financ
OMFP 870/2005
Art. 12. - Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1), contribuabilii inregistrati ca platitori de impozit pe profit pot tine Registrul de evidenta fiscala in forma electronica.

deci nu trebuie sa mai scriem =D>
Ordinul 870/ 2005 a fost modificat prin OMFP 1857/ 2006:
OMFP 1857/2006 pentru modificarea OMFP 870/2005 privind Registrul de evidenta fiscala

Art. I. - Articolul 12 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 870/2005 privind Registrul de evidenta fiscala, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 549 din 28 iunie 2005, cu completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:

"Art. 12. - (1) Prin derogare de la prevederile art. 1 alin. (1), contribuabilii inregistrati ca platitori de impozit pe profit pot tine Registrul de evidenta fiscala in forma electronica, cu respectarea modelului si continutului prevazute in anexa nr. 1 la prezentul ordin.

(2) Derogarea se acorda conform competentelor de catre directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti si Directia generala de administrare a marilor contribuabili, cu respectarea conditiilor prevazute la lit. G si H din anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile."

Deci numai daca aveti derogare obtinuta de la Directia gen a finantelor publice puteti sa nu mai completati Registrul cumparat de la finante .