Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Acte construcție
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Acte construcție

Soțul a moștenit un teren pentru care plătește impozit. Pe teren este însă și o construcție cu 2-3 camere.
Noi am vrea sa vindem deoarece nu locuim acolo.
Cum și ce trebuie sa facem pentru a obține acte și pe construcție?
Pentru a putea vinde orice imobil, fie el teren sau constructie, acesta trebuie intabulat in cartea funciara. In certificatul de mostenitor care atesta faptul ca sotul a mostenit terenul trebuia sa fie prinsa si constructia. Daca asta nu s-a intamplat puteti acum sa solicitati notarului public care a emis certificatul de mostenitor sa emita un certificat de mostenitor suplimentar, care va fi actul de proprietate al sotului pe constructie. Pentru emiterea certificatului de mostenitor suplimentar trebuie sa depuneti la biroul notarial un act de proprietate al defunctului /defunctilor pe constructie si un certificat fiscal. Daca defunctul/defunctii nu au detinut act de proprietate pe constructie deoarece au construit fara autorizatie, puteti solicita de la primarie emiterea anexei 5 (certificat pentru atestarea posesiei sub nume de proprietar) care va tine loc de act de proprietate.