Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate contesta acest proces verbal?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate contesta acest proces verbal?

Reținerea permisului Petru 90 de zile pentru alcool 0,12Mg/L
Și 9puncte amendă=1305 lei?
Mulțumesc!
Pare a fi o serie si un numar de identificare. Politia are si modelul Drager 7510 pe care l-a omologat. Pentru celalalt, 7410, nu au facut acelasi lucru si spun ca e un mijloc de detectie. Insa atunci cind il folosesc si masoara valori afisate de peste 0,4 mg/l alcool in aerul expirat invoca alin (6) din art.88 OUG 195/2002 prin care esti obligat sa te supui recoltarii de probe biologice. Insa acelasi articol de lege spune clar ca aparatul care face aceasta masuratoare in aerul expirat trebuie sa fie omologat si verificat metrologic.

Asta e tertipul de care se foloseste politia pentru a nu mai da bani pentru verificarile metrologice ale sutelor de Drager 7410. Desi se incalca legea.

www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ]

Vedeti diferenta dintre modele.
latka, utilizator