avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca - desfiintare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca - desfiintare loc de munca

Buna ziua,
Daca se poate, as avea nevoie de o parere avizata referitor la cazul urmator:
- momentan lucrez intr-o companie multinationala, detasat in strainatate de mai multi ani, prin reinnoire la fiecare 6 luni.
- inainte de detasare am fost angajat al societatii cu sediul in localitatea "A" insa locul de desfasurare a activitatii mele a fost in localitatea "B" la o alta companie detinuta de compania multinationala.
- mentionez ca cele doua entitati aflate in localitati diferite sunt inregistrate ca doua entitati legale separate
- intre timp compania din localitatea "B" a fost vanduta unei alte multinationale
- mi se cere acum sa ma intorc in tara, insa in localitatea "A", intrucat in "B" nu mai exista licul meu de munca.
Intrebare: pot sa cer desfacerea contractului de munca beneficiind de prevederile contractului colectiv de munca (plati compensatorii)?
Mentionez ca nu doresc prelungirea detasarii in strainatate, nici intoarcerea in tara intr-o alta locatie decat cea in care am lucrat.
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:57, 19 Aprilie 2018
flpmihai a scris:

....
Intrebare: pot sa cer desfacerea contractului de munca beneficiind de prevederile contractului colectiv de munca (plati compensatorii)?
....


Dvs nu puteti solicita decat incetarea c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie.

Salariile compensatorii se acorda indiferent cu ce articol inceteaza c.i.m. ?

Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariati angajati la o societatea din tara care lucreaza in strainatate Florin_H Florin_H Va rog frumos sa ma ajutati cu urmataorea speta. O societate din Romania angajeaza personal pentru al trimite la lucru in strainatate. Cum se procedeaza? Pe ... (vezi toată discuția)
Act aditional sau delegare? corina.trandafir corina.trandafir Buna dimineata!V-as ruga sa ma lamuriti cu o chestiune; Sunt o firma romaneasca si am incheiat un contract de prestari servicii cu o firma din Germania deci ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu angajat detasat andreijianu andreijianu As vrea sa va intreb cum anume pot modifica salariul unui angajat detasat pe o perioada de 1 an? Am inteles ca se poate face o modificare a contractului insa ... (vezi toată discuția)