Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare contract de munca - desfiintare loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare contract de munca - desfiintare loc de munca

Buna ziua,
Daca se poate, as avea nevoie de o parere avizata referitor la cazul urmator:
- momentan lucrez intr-o companie multinationala, detasat in strainatate de mai multi ani, prin reinnoire la fiecare 6 luni.
- inainte de detasare am fost angajat al societatii cu sediul in localitatea "A" insa locul de desfasurare a activitatii mele a fost in localitatea "B" la o alta companie detinuta de compania multinationala.
- mentionez ca cele doua entitati aflate in localitati diferite sunt inregistrate ca doua entitati legale separate
- intre timp compania din localitatea "B" a fost vanduta unei alte multinationale
- mi se cere acum sa ma intorc in tara, insa in localitatea "A", intrucat in "B" nu mai exista licul meu de munca.
Intrebare: pot sa cer desfacerea contractului de munca beneficiind de prevederile contractului colectiv de munca (plati compensatorii)?
Mentionez ca nu doresc prelungirea detasarii in strainatate, nici intoarcerea in tara intr-o alta locatie decat cea in care am lucrat.
Multumesc mult.
flpmihai a scris:

....
Intrebare: pot sa cer desfacerea contractului de munca beneficiind de prevederile contractului colectiv de munca (plati compensatorii)?
....

Dvs nu puteti solicita decat incetarea c.i.m. cu acordul partilor sau prin demisie.

Salariile compensatorii se acorda indiferent cu ce articol inceteaza c.i.m. ?

Cornel Vasile, Consilier juridic