avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie alimentară

Bună seara. Nu sunt divorțată deoarece divortul nu sa solutionat Pot introduce ptr pensia alimentară. Vă rog să Imi explicati procedura. Șî cum aș putea fără un apărător La acest moment nu Imi pot permite. Va mulțumesc
Bună seara! Puteți solicita instanței de judecată obligarea soțului dvs. la plata pensiei de întreținere până la soluționarea divorțului pe calea ordonanței președințiale.
Dacă nu vă descurcați, scrieți-mi în privat și vă trimit model.

Numai bine!
Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2018
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Puteti promova o ordonanta presedintiala, cata vreme justificati urgenta.

Masura este justificata de o situatia iminenta, urgenta, prin care este preintimpina pierderea unui drept.

Procesul de divort trebuie sa fie promovat .

Efectele ordonantei presedintiale se intind pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort.

Hotararea isi produce efectele de la pronuntare fiind executorie de drept.

Aceasta este atacabila in 5 zile de la pronuntare cu apel , daca s-a dispus cu citarea partilor ,ori de la comunicare, daca partile nu au fost citate.

Hotararea este susceptibila de executare silita.

Succes.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Aprilie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Efectele ordonantei presedintiale in materia divortului Ioannaki Ioannaki Buna ziua, Am si eu o nelamurire in aceasta materie: efectele ordonantei presedintiale inceteaza la momentul pronuntarii unei hotarari pe fondul cauzei sau la ... (vezi toată discuția)
Ordonanta presedintiala fan23 fan23 în urma taxei de succesiune dezbătuta în instanta de judecata am făcut o înțelegere și fiecare și a ales anumite bunuri unde eu am fost ... (vezi toată discuția)
Informare despre ordonanþa preºedinþialã rodica_post rodica_post [u]Ce este ordonanţa preşedinţială? [/u] Ordonanţa preşedinţială,este o procedură specială în temeiul căreia, instanţa de judecată poate ... (vezi toată discuția)