Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pensie alimentară
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pensie alimentară

Bună seara. Nu sunt divorțată deoarece divortul nu sa solutionat Pot introduce ptr pensia alimentară. Vă rog să Imi explicati procedura. Șî cum aș putea fără un apărător La acest moment nu Imi pot permite. Va mulțumesc
Bună seara! Puteți solicita instanței de judecată obligarea soțului dvs. la plata pensiei de întreținere până la soluționarea divorțului pe calea ordonanței președințiale.
Dacă nu vă descurcați, scrieți-mi în privat și vă trimit model.

Numai bine!
Av. Marian Bîrlădeanu, Avocat
Puteti promova o ordonanta presedintiala, cata vreme justificati urgenta.

Masura este justificata de o situatia iminenta, urgenta, prin care este preintimpina pierderea unui drept.

Procesul de divort trebuie sa fie promovat .

Efectele ordonantei presedintiale se intind pana la ramanerea definitiva a hotararii de divort.

Hotararea isi produce efectele de la pronuntare fiind executorie de drept.

Aceasta este atacabila in 5 zile de la pronuntare cu apel , daca s-a dispus cu citarea partilor ,ori de la comunicare, daca partile nu au fost citate.

Hotararea este susceptibila de executare silita.

Succes.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat