avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat de adevarata este următoarea teorie legată de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat de adevarata este următoarea teorie legată de predarea/nepredarea permisului de conducere?

La ora actuala am un proces pe rol(recurs)legat de depășirea vitezei legale,101km pe ora in localitate. Dupa ultimele decizii ale ICCJ se pare ca voi pierde! De aici începe teoria pe care va rog sa o analizați: se face comunicarea si poștașul nu găsește pe nimeni drept pentru care o va lasa in posta. Eu nu găsesc comunicarea deci nu predau permisul. Daca timp de 6 luni de la comunicare poliția nu imi cere oficial cu confirmare de primire sau sa vina agenții de poliție acasa sa mi înmâneze o Înștiințare in sensul predării permisului se prescrie fapta?
Cel mai recent răspuns: Bogdan00 , utilizator 23:27, 19 Aprilie 2018
Permisul se predă în 15 zile de la data deciziei, NU de la data comunicării.
Comunicarea poate dura și 6 luni.

Citiți Art. 118 OUG 195/2002(4)
Contează prea putin momentul la care am obligația sa predau permisul. Ce se întâmpla daca nu l predau? In cat timp se prescrie sentința?
Legat de decizie nu am vazut nicăieri obligația de a sta pe portal just sau sa particip la ședințele de judecată asa încât exista șansa ca sa nu aflu sentința !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nu o interpretati cum credeti dvs sau cum va convine.Succes.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
tudor dan serban a scris:

Contează prea putin momentul la care am obligația sa predau permisul. Ce se întâmpla daca nu l predau? In cat timp se prescrie sentința?
Legat de decizie nu am vazut nicăieri obligația de a sta pe portal just sau sa particip la ședințele de judecată asa încât exista șansa ca sa nu aflu sentința !


Nu ați văzut dumneavoastră nimic legat de asta, dar vă spun eu sigur că există și spune așa "Una dintre indatoririle procesuale ale partilor este sa urmareasca desfasurarea si finalizarea procesului"
Legat de ce se întâmplă dacă nu îl predați, o să vă alegeți cu dosar penal, în cazul în care o să fiți depistat conducând cu permisul suspendat( din punctul meu de vedere, mult prea riscant să merite, dar e decizia dvs.). Succes!
Ultima modificare: Joi, 19 Aprilie 2018
Bogdan00, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis suspendat, indreptare eroare materiala, procedura? eu_craciun eu_craciun Buna ziua, in 2012 mi-a fost suspendat permisul pentru depasirea vitezei legale pe o perioada de 4 luni, mi-a fost respinsa atat contestatia cat si recursul, ... (vezi toată discuția)
Permis retinut - plangere contraventionala - plangere respinsa TMC1505 TMC1505 Mi-a fost retinut permisul pentru depasirea vitezei legale. Am facut plangere, am pierdut procesul. Intrebarea mea este: am timp 15 zile de la pronuntarea ... (vezi toată discuția)
Contestatii respinse, permisul nu a fost predat miragee miragee Buna seara, Mi-a fost luat permisul de 2 ori in aceeasi zi si am facut contestatie la ambele decizii. Ambele contestatii au fost respinse si nu am stiut ca ... (vezi toată discuția)