Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cat de adevarata este următoarea teorie legată de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cat de adevarata este următoarea teorie legată de predarea/nepredarea permisului de conducere?

La ora actuala am un proces pe rol(recurs)legat de depășirea vitezei legale,101km pe ora in localitate. Dupa ultimele decizii ale ICCJ se pare ca voi pierde! De aici începe teoria pe care va rog sa o analizați: se face comunicarea si poștașul nu găsește pe nimeni drept pentru care o va lasa in posta. Eu nu găsesc comunicarea deci nu predau permisul. Daca timp de 6 luni de la comunicare poliția nu imi cere oficial cu confirmare de primire sau sa vina agenții de poliție acasa sa mi înmâneze o Înștiințare in sensul predării permisului se prescrie fapta?
Permisul se predă în 15 zile de la data deciziei, NU de la data comunicării.
Comunicarea poate dura și 6 luni.

Citiți Art. 118 OUG 195/2002(4)
Contează prea putin momentul la care am obligația sa predau permisul. Ce se întâmpla daca nu l predau? In cat timp se prescrie sentința?
Legat de decizie nu am vazut nicăieri obligația de a sta pe portal just sau sa particip la ședințele de judecată asa încât exista șansa ca sa nu aflu sentința !
Legea nu o interpretati cum credeti dvs sau cum va convine.Succes.
tudor dan serban a scris:

Contează prea putin momentul la care am obligația sa predau permisul. Ce se întâmpla daca nu l predau? In cat timp se prescrie sentința?
Legat de decizie nu am vazut nicăieri obligația de a sta pe portal just sau sa particip la ședințele de judecată asa încât exista șansa ca sa nu aflu sentința !

Nu ați văzut dumneavoastră nimic legat de asta, dar vă spun eu sigur că există și spune așa "Una dintre indatoririle procesuale ale partilor este sa urmareasca desfasurarea si finalizarea procesului"
Legat de ce se întâmplă dacă nu îl predați, o să vă alegeți cu dosar penal, în cazul în care o să fiți depistat conducând cu permisul suspendat( din punctul meu de vedere, mult prea riscant să merite, dar e decizia dvs.). Succes!
Bogdan00, utilizator