avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Insulte online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Insulte online

Buna ziua.

Intr-o discutie purtate cu o persoana pe un forum, am facut referiri la o terta persoana (doar nicknameul, fara vreo remarca la viata privata), in sensul ca am facut o declaratie defaimatoare in ceea ce priveste sanatatea lui psihica.
Ulterior, in urma amenintarilor de plangere, am recunoscut ca am gresit si mi-am cerut scuze pentru mesajul postat.

As dori sa stiu daca persoana respectiva poate intr-adevar intreprinde actiuni legale impotriva mea.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 13:35, 20 Aprilie 2018
bineinteles. cu cat succes insa, ramane de vazut
Multumesc pentru raspuns.
Interesant e faptul ca eu nu i-am atacat viata privata, dar el prin aceasta actiune, o ataca pe a mea.
Totusi, citind articolul din codul penal despre calomnie, acolo mentioneaza atacarea imaginii a unei persoane.
Din moment ce eu nu stiu cine este acea persoana (am atacat utilizatorul), cum i-am prejudiciat imaginea?
Indirect. Sau dn culpă. Sunt diferite posibilității

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calomnie? solo1234 solo1234 Buna ziua,acum 3 ani am surprins,o prietena ,intr-o situatie adulterina,cu sotul meu.I-am adus, la cunostiinta,situatia in fapt,concubinului ei .De 2 ... (vezi toată discuția)
Defaimare de catre angajator camiutza7 camiutza7 Buna ziua, Am fost concediata cu suspendarea postului, mi s-a dat preaviz legal pe care nu l-am respectat , am anuntat ca plec , mi s-a desfacut ... (vezi toată discuția)
Hartuire, defaimare pe facebook kiko33 kiko33 eu sunt in proces cu o vecina de granatuirea propietatilor. In urma cu 2 zile si a postat o poza cu mine in care am fost etichetat \\" canibalul din odobesti ... (vezi toată discuția)