Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Insulte online
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Insulte online

Buna ziua.

Intr-o discutie purtate cu o persoana pe un forum, am facut referiri la o terta persoana (doar nicknameul, fara vreo remarca la viata privata), in sensul ca am facut o declaratie defaimatoare in ceea ce priveste sanatatea lui psihica.
Ulterior, in urma amenintarilor de plangere, am recunoscut ca am gresit si mi-am cerut scuze pentru mesajul postat.

As dori sa stiu daca persoana respectiva poate intr-adevar intreprinde actiuni legale impotriva mea.

Va multumesc.
bineinteles. cu cat succes insa, ramane de vazut
Multumesc pentru raspuns.
Interesant e faptul ca eu nu i-am atacat viata privata, dar el prin aceasta actiune, o ataca pe a mea.
Totusi, citind articolul din codul penal despre calomnie, acolo mentioneaza atacarea imaginii a unei persoane.
Din moment ce eu nu stiu cine este acea persoana (am atacat utilizatorul), cum i-am prejudiciat imaginea?
Indirect. Sau dn culpă. Sunt diferite posibilității