avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor în dosar civil. Este obligatorie prezența ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor în dosar civil. Este obligatorie prezența mea, sau pot să nu mă prezint la instanță?

Am fost chimat ca Martor intr un dosar civil "costodia unui copil".
Este obligatorie prezenta mea, pot sa nu ma prezint la instanta?
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 08:58, 15 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu va prezentati riscati sa fiti amendat in temeiul disp.art 187 al.1 pct.2 lit.a) c.proc.civ.
Art. 187 c.proc.civ
Încălcarea obligaţiilor privind desfăşurarea procesului. Sancţiuni
1) Dacă legea nu prevede altfel, instanţa, potrivit dispoziţiilor prezentului articol, va putea sancţiona următoarele fapte săvârşite în legătură cu procesul, astfel:
.....................................................
2. cu amendă judiciară de la 50 lei la 700 lei:
a) neprezentarea martorului legal citat sau refuzul acestuia de a depune mărturie când este prezent în instanţă, în afară de cazul în care acesta este minor;
.....................................................
Prezentati-va si raspundeti punctual la intrebarile ce va vor fi adresate de instanta /parti si declarati tot ceea ce cunoasteti in legatura cu aspectele respective.
Problema mea este ca marturia mea nu va avantaja pe nici unul din cei doi, si amandoi " tatal copilului si bunica sa" mi au cerut ca martor crazand fiecare inparte ca va fi avantajat de marturia mea, eu i am spus clar ca marturia mea nu va fi favorabila niciunuia dintre ei si ma tem ca cel care va suferi va fi copilul!

Va multumesc pentru raspuns
Trebuie sa va prezentați e obligatoriu, nu așteptați să vă ducă poliția la judecătorie. Acolo veți spune tot ce știți și ce va întreabă judecătorul fara sa favorizați pe nimeni, doar Adevărul!

-Vă rog apăsați Răspunde, nu pe Citează, când vreți să publicați un răspuns. Mulțumesc-
Ultima modificare: Duminică, 22 Aprilie 2018
Manuela Rășină, administrator
Nu contează dacă și pe cine avantajează. Va prezentați și gata.
In caz contrar să știți că se poate dispune să fiți adus cu poliția.
Chiar daca este un dosar civil,asta.
Nu inteleg de unde apreciati dv. ca ar fi dezavantajat copilul pentru ca dv. nu avantajati vreo parte. Asta vede judecatorul, eu cred ca din contra, e mai bine.

Alte discuții în legătură

Martor proces Nonamenonumber Nonamenonumber Ce se intampla cu cineva care primeste citatie ca martor intr-un proces si nu se prezinta la Tribunal? (vezi toată discuția)
Martor in proces kra kra Am si eu un prieten care ma pus martor in proces. Acesta si-a gasit masina lovita in fata blocului numai ca firma nu vrea sa-l despagubeasca cu toate ca are ... (vezi toată discuția)
O ruda intentioneaza sa ma cheme drept martor intr-un proces ... LariLara LariLara O ruda intentioneaza sa ma cheme drept martor intr-un proces de mostenire, dar nu vreau sa ma prezint. E vorba despre o verisoara ,despre care o alta verisoara ... (vezi toată discuția)