Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Declaratia 212 vs 600
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Declaratia 212 vs 600

Buna dimineata!
Daca am depus deja declaratia 600, trebuie sa revin si sa (re)depun declaratia 212?! Asta in conditiile in care, anul trecut nu am avut nici un fel de venit...
Multumesc anticipat!
Declaratia asta noua unica 212 o depuneti si pentru situatia din 2018, nu numai pentru ce a fost anul trecut. Adica pentru partea de contributie la sanatate pentru anul acesta ca sa va asigurati.
george-neagu, moderator
Daca am platit doar primele 2 luni... si inca nu am achitat la zi sanatatea, se aplica vreo penalitate?
Multumesc!
Nu pentru ca odata cu depunerea declaratiei unice 212 s-a schimbat si termenul de plata si in acest an veti putea sa faceti plata pe tot anul pana pe 15 decembrie 2018. Cititi acolo in declaratie ca ati putea avea reduceri la plata.
Buna ziua!
Ma puteti ajuta va rog, intr-o problema?
Anul trecut cu toata nebuia cu declaratiile astea... a incurcat destul de mult situatia pt anul acesta.
Incercand sa completez declaratia unica on line, cu datele de anul trecut (fara venit - dar cu plata contributiilor la salariul min. brut pe economie), programul ma atentioneaza ca de fapt as fi platit doar jumatate de an. Desi eu am platit asa cum am zis intr-o postare mai sus, primele doua luni, apoi diferentele conform declaratiei unice.
Acum cum sa procedez?! Cum ar trebui sa completez aceasta declaratie unica?
Multumesc anticipat!

george-neagu a scris:

Nu pentru ca odata cu depunerea declaratiei unice 212 s-a schimbat si termenul de plata si in acest an veti putea sa faceti plata pe tot anul pana pe 15 decembrie 2018. Cititi acolo in declaratie ca ati putea avea reduceri la plata.

Daca ati depus anul trecut declaratia unica pentru partea de asigurare la sanatate, atunci acum nu mai completati partea ce se refera la anul 2018 ci doar la partea de asigurare la sanatate pentru 2019.
Dar pana s-o completati mergeti la finante si explicati-le si lor ce se intampla cu situatia anului 2018, sa va ajute cu un sfat.