avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Mi-a fost reținut permisul pe 30 zile pentru ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Mi-a fost reținut permisul pe 30 zile pentru neacordare prioritate pietoni. CNP-ul mi-a fost completat greșit și în PV și în dovada. Ce trebuie sa mai fac acum?...


19.04.2018
Ora estimata: 08:30
Complet: C20 - civil si insolventa (pesoane juridice)
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea contravenţională, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, apel care se va depune la Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 19.04.2018.
Document: Hotarâre 5095/2018 19.04.2018
Cel mai recent răspuns: PetronelD , utilizator 23:30, 30 Aprilie 2018
Daca vreti sa mai trageti de timp formulati apel in termen de 3 o de zile de la comunicarea sentintei.Oricum cnp -ul trecut gresit in pv nu era motiv de anulare al pv de contraventie.
Ultima modificare: Duminică, 22 Aprilie 2018
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Buna ziua!
Lipsa CNP=ului nu constituie motiv pentru anularea procesului verbal de contraventie.
Cu stima.
Mulțumesc! Pe ce perioada mi se suspenda acum?
19.04.2018
Ora estimata: 08:30
Complet: C20 - civil si insolventa (pesoane juridice)
Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge plângerea contravenţională, ca neîntemeiată. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, apel care se va depune la Judecătoria Sectorului 4 Bucureşti. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 19.04.2018.

Întrebarea mea este - trebuie să predau permisul in termen de 15 zile de la data de 19.04.2018? Ca sa nu se mărească pedeapsa cu încă 30 de zile?
Sau cele 15 zile in care trebuie să predau permisul incep din momentul in care primesc la domiciliu o citație de la judecătorie? Habar nu am!

Ultima modificare: Luni, 30 Aprilie 2018
PetronelD, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Respinge plângerea contraventională ca neîntemeiată. Denisa_bercea1 Denisa_bercea1 Am depus o plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie care mi s-a intocmit ca urmare a nerespectarii semnalelor acustice si ... (vezi toată discuția)
Ce inseamna? vladyoyo97 vladyoyo97 S-a afisat rezultatul la o contestatie si nu stiu ce inseamna si ce ar trebui sa fac? Sanctiunea de baza este :”9 puncte penalizare, 1305 lei amenda si ... (vezi toată discuția)
Terment predare permis dupa respingerea plangerii adet adet Buna ziua, am contestat un PV de contraventie. Solutia a venit asa: Ora estimata: 8:30 Complet: C1 Tip solutie: Respinge plângerea Solutia pe scurt: ... (vezi toată discuția)