Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Calitatea procesuala pasiva a unitatilor militare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Calitatea procesuala pasiva a unitatilor militare

Am depus o actiune posesorie in complangere impotriva unei unitati militare prin MAN si mi s-a respins pe exceptia lipsei calitatii procesuale. Din ce stiu UM sunt reprezentate prin MAN... De aici nedumerirea mea.
Unitatea militara are personalitate juridica distincta, din cate cunosc eu.
Sigur ca da, unitatea militara are personalitate juridica, patrimoniu si conducere proprie. Ca atare ar trebui sa stea in judecata de una singura prin comandantul acesteia. Insa pot fi si UM-uri mai mici fara personalitate. Poate reveniti cu amanunte.
unitatea militara nu are personalitate juridica.Calitate procesuala are M.Ap.N
Conform legii 213/1998, terenurile si cladirile apartinand unitatilor militare sunt domeniu public al statului, reprezentant prin MapN. Daca plangerea dvs. se referea la dreptul de proprietate sus mentionat, calitatea de parat o are MApN