Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Certificat de garantie la exportul unui echipament
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Certificat de garantie la exportul unui echipament

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o informare legata de documentele care trebuie sa insoteasca o vanzare in alta tara din UE in afara de factura fiscala. Ma intereseaza mai ales ce obligatii de garantie am in cadrul Uniunii. Mentionez ca sunt distribuitor de echipamente si preiau/predau mai departe garantia producatorului.
Multumesc,
Declaratie de conformitate pentru produs, PV de calitate pentru setul din care face parte produsul, certificat garantie produs exportat, instructiuni/ carte tehnica utilizare produs, in original si in limba tarii unde exportati.
Garantia acordata (din momentul achizitiei) este conform prevederilor din legislatia tarii unde exportati. In Romania garantia minima este de 2 ani.