Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Cat timp poate fi suspendat un concurs în cadrul unei ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Cat timp poate fi suspendat un concurs în cadrul unei Primarii?

Bună ziua,
Am participat la un concurs pentru ocuparea unui post de inspector de specialitate în cadrul unei primarii. În urma probei scrise am promovat doar doi candidați. Am depus o contestație și am primit răspuns de la aceasta instituție ca s-a suspendat concursul conform prevederilor HG 286 din 2011 art. 37 alin 1 și 2.
Cat timp este legal sa fie suspendat acest concurs? Concursul se poate desfășura în continuare sau se poate anula și relua procedura?
Au trecut mai mult de 15 zile lucrătoare și nu a apărut nicio veste noua despre concurs.
În cazul în care, din motive obiective, nu se pot respecta data şi ora desfăşurării concursului:
a) concursul se amână pentru o perioadă de maximum 15 zile lucrătoare;

b) se reia procedura de organizare şi desfăşurare a acestuia dacă amânarea nu poate fi dispusă conform lit. a).
Exista posibilitatea ca acest concurs sa se anuleze și sa nu se mai organizeze altădată? Exista vreun termen legal care trebuie respectat sau se poate organiza același concurs și peste un an de zile de exemplu?
Acest concurs s-a SUSPENDAT (nu anulat) după proba scrisa, mai precis după ce s-au afișat rezultatele probei scrise, ca urmare a contestației mele. (Proba scrisa am avut-o în data de 26.03.2018)
Cele 15 zile lucrătoare au trecut.
Dacă acest concurs se va relua, bibliografia va fi aceeași?
....legea mot-a-mot am citit-o și eu....
doar ca nu mi s-au clarificat aspectele de mai sus de aceea am solicitat ajutorul unui specialist.
Mulțumesc frumos!
ancuta1ancuta, utilizator