Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Amenajare spatiu comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Amenajare spatiu comercial

Buna ziua. Urmeaza sa inchiriem un apartament la parter pentru a deschide un cabinet veterinar. Pana acum, acolo a fost un salon de tatuaje, asa ca necesita putina renovare. Este nevoie si de o.mic modificare a instalatiei electrice: sunt foarte multe spoturi si vrem sa le eliminam. Proprietarul este de acord( acord verbal).Cum trebuie sa procedam ca sa fim in regula si acoperiti legal in cazul unei probleme? Daca sa zicem ar aparea un incendiu, cum se stie ca a fost de la modificarile noastre sau de la cei de dinainte? Multumesc
Trebuie sa detineti un proiect intocmit de o firma autorizata pentru toate modificarile pe care doriti sa le faceti. In baza proiectului trebuie sa obtineti autorizatie de ctie. de la primarie (schimbati domeniul de activitate).
Proprietarul care inchiriaza trebuie sa solicite aviz/ autorizatie ISU-psi pentru cabinet, in conditiile in care se schimba domeniul de activitate al apartamentului in cadrul locatiei.