Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor vechime in munca

Am lucrat in perioada 01.09.2012-01.09.2016 la firma A, iar in perioada 02.09.2016 - prezent la firma B. Pana in acest moment nu am primit spor de vechime, desi este prevazut in cim/ccm, iar motivarea angajatorului a fost ca nu am adus o adeverinta de vechime de la fostul loc de munca. Intr-adevar nu am avut o adeverinta de la fostul loc de munca si acum incerc sa o obtin. De la resurse umane am primit raspuns verbal ca voi primi spor de vechime din momentul aducerii adeverintei. Sunt curios daca mai pot beneficia de dreptul restant pentru perioada 02.09.2016-prezent si cum as putea proceda in continuare.
Sporul de vechime se poate acorda si retroactiv .. insa acest lucru tine de decizia angajatorului.