Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Oligofrenie adult
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Oligofrenie adult

Hristos a Înviat! Am o sora bolnava de oligofrenie. Am.depus dosarul de institutionalizare la un centru special pt cei ca ea. Dar mi-a fost respins pe motiv ca nu sunt locuri si ca prioritatea lor sunt cei fara rude. Am un apartament bun comun cu sotul dupa căsătorie. Mi s-a dat de înțeles ca am de așteptat mult si bine pana mi o vor lua la centru. Spațiu e mic..am si copil mic...nu o mai pot tine la mine. E din ianuarie la mine,ca urmare a decesului părinților. Intrebarea mea este dacă părăsesc domiciliul si el da divorț in lipsă, iar eu plec din țară. ...ce vor face ei? O vor lua la centru sau ma.vor cauta pe mine unde plec eu? Ma obliga legea sa am grija ei? Mai ales daca eu nu voi avea unde sa stau? Pe el cred ca nu il obliga. Nu va mai fi rudă cu ea...
Chiar nimeni nu stie?????
Buna ziua ,
Incercati sa vorbiti cu cei de la asistenta sociala din orasul dumneavoastra . Ca sa fie luata la centru trebuie sa insistati si sa dovediti ( banuiesc ) incapacitatea de a o tine . Oricum banuiesc ca i-ati facut o pensie de handicap , si ar trebui facuta si o pensie de insotitor . De aceea va recomand sa vorbiti cu cei care lucreaza la asistenta sociala . O zi buna
Am vorbit. ..stiu toata situatia...am făcut si cerere...are si pensie...etc....degeaba