avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ajutor deces acordat de catre asociatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ajutor deces acordat de catre asociatie

Buna seara, mama noastra a decedat in aprilie 2017, locuia la bloc, blocul st colecta lunar o suma pt eventuale decese...Dupa un an , am aflat si noi de acest ajutor, se dau cam 300lei, sigur, nu mult, dar dupa atatea cheltuieli, mai ar acoperi ceva intretinere.A murit vecinul de la etajul d epeste al mamei, ei au luat desi a murit dupa 7 luni dupa mama.Noi acum , am facut succesiunea, si administratora spune ca nu ne da banii pt ca mama nu mai este proprietar...CUUUM??? O persoana decedata mai poate fi proprietar? Ce face diferenta intre numele de pe acte daca este ceva de ordine interioara?Sau exista o lege pt asa ceva? Sunt putin f suparata, poate nu ma exprim coerent...ajutati-ma cu un raspuns, daca e ceva neclar...revin.Daca inca mama era proprietar i-ar fi trimis banii cu vreun curier expres in RAI, nu?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 10:30, 25 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista dispozitie in vigoare care sa prevada acordarea de ajutoare de catre asociatiile de proprietari
Daca la nivelul asociatiei dv proprietarii au hotarat constituirea unui fond ajutor deces,legal ar trebui ca ajutorul sa fie acotdat familiilor tuturor persoanelor care au contribuit la acel fond
Discutati direct cu presedintele de asociatie
Asta ma revolta, ce treaba are titularul de contract daca suntem mosenitori...si preluam totul, datorii eventuale, fondul de rulment....nu stiu cum sa procedam...:(
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu puteti solutiona,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatiii din primarie
Succes !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociația de locatari aurelian.relu69@gmail.com aurelian.relu69@gmail.com Sunt chiriaș al primăriei într-un bloc de proprietari! Toți plătesc fond rulment 300lei,iar eu 800lei!Este corect? Fondul de reparații, tot eu trebuie ... (vezi toată discuția)
Fond de rulment CojocaruIon CojocaruIon Am achitat numerar cu chitanta nr 1624/ 31.10.2002 suma de 788.286 lei C/V reprezentand Fond Rulment la As. Proprietari nr... Campina. Suma a fost trecuta in ... (vezi toată discuția)
Probleme cu administratorul si presedintele blocului din cauza terasei blocului Melania Baston Melania Baston Buna ziua, numele meu este Baston Melania Locuiesc in sectorul 6 din Bucuresti, problema mea este urmatoarea: -saptamana aceasta au venit administratora ... (vezi toată discuția)