Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua!

Intrebarea mea este:Dacă am născut de 3 luni iar eu nu lucrez dar soțul are pfa și nu a vrut să își întrerupă activitatea pentru a lua indemnizație,mai putem să avem parte de stimulentul de inserție?Mulțumesc!
Puteti beneficia de stimulentul de insertie doar daca va intoarceti la locul de munca inainte de terminarea celor 2 ani de concediu pentru cresterea copilului.
Am înțeles că se poate depune direct dosarul pentru acest stimulent fără a intra în concediul de creștere a copilului,deci mergând în continuare la servici.
Iuliana Cristina P, utilizator
Intr-adevar, ati inteles corect.
Dar se mai poate după 3 luni de la naștere?Mulțumesc frumos!
Se poate depune... insa va primit stimulent de la data depunerii actelor.