Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale despagubiri teren
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

despagubiri teren

Buna ziua!
Un SRL a inchiriat un teren de la un propietar care este si asociat in cadrul SRL ului.
Pe acest teren trece o conducta de gaze.Societatea doreste realizarea unor investitii pe acest teren,inclusiv ridicarea unei constructii.Cf. legislatiei in vigoare am inteles ca pe acel teren nu se poate construi la o distanta mai mica de 50m.Cum poate fi despagubita societatea de catre propietarul conductei(il poate da in judecata?)?In ce mod se reglementeaza accesul la conducta de gaze(eventuale lucrari) si chiriasul terenului?
da poate fi dat in judecata.