Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Antene și aparate aer condiționat pe fatada blocului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Antene și aparate aer condiționat pe fatada blocului

Buna ziua,
In ce măsura este legală montarea aparatelor de aer condiționat și a antenelor parabolice pe fațada blocului (terasa și balcon)?
In mod normal este necesara autorizatie de la primarie, respectiva aparatura o data montata schimband arhitectura blocului.
Autorizatia de la primarie se obtine in baza acordului asociatiei de locatari.
Gasiti informatii utile aici:
-pentru antene GSM www.avocatnet.ro/forum/discu...
-pentru aparate de aer conditionat www.avocatnet.ro/articol_457...
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
Legea nr 230/2007 prevede fara exceptie
Articolul 11
(1) Proprietarul poate aduce imbunatatiri sau modificari proprietatii sale individuale, cu respectarea prevederilor legale referitoare la autorizarea de catre autoritatea publica locala a modificarilor constructive, fara a pune in pericol integritatea structurala a cladirii sau a altor proprietati individuale.
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

Exteriorul imobilului de locuit in comun =fatada imobilului reprezinta parte comuna astfel ca in cazul in care un proprietar intentioneaza sa schimbe destinatia sau aspectul partii comune,
acesta trebuie sa solicite acordul asociatiei de proprietari
~ Conținut șters la cerere ~