Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua.Am o intrebare legata de o cunostinta care locuieste in provincie si nu are acces la informatie.Are in jur de 60 de ani este femeie ,are pe cartea de munca o vechime de 7 ani.Acum nu lucreaza ,nu mai are serviciu de ani buni,este bolnava diagnostic ,diabet si nu o mai angajaza nimeni . Se poate pensiona?ce pasi trebuiesc urmati,pentru aceasta? Va multumesc !
got2i, utilizator
Luna si anul nasterii.
Iulie 1961 August 2023 62/1 32/3 15/0

Limita de varsta la 612 ani si 1 luna daca indeplineste conditia de stagiu minim de 15 ani.
Poate cumpara vechime in munca de 5 ani, daca in ultimii 5 ani nu a lucrat.
Costa aproximativ 17.000 de lei.
Pensie de invaliditate in urmatoarele conditii:

[ link extern ] /
[ link extern ]
Carp Mircea, utilizator