avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua.Am o intrebare legata de o cunostinta care locuieste in provincie si nu are acces la informatie.Are in jur de 60 de ani este femeie ,are pe cartea de munca o vechime de 7 ani.Acum nu lucreaza ,nu mai are serviciu de ani buni,este bolnava diagnostic ,diabet si nu o mai angajaza nimeni . Se poate pensiona?ce pasi trebuiesc urmati,pentru aceasta? Va multumesc !
Ultima modificare: Duminică, 29 Aprilie 2018
got2i, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:18, 2 Mai 2018
Luna si anul nasterii.
29.07.1961
Iulie 1961 August 2023 62/1 32/3 15/0

Limita de varsta la 612 ani si 1 luna daca indeplineste conditia de stagiu minim de 15 ani.
Poate cumpara vechime in munca de 5 ani, daca in ultimii 5 ani nu a lucrat.
Costa aproximativ 17.000 de lei.
Pensie de invaliditate in urmatoarele conditii:


[ link extern ] /
[ link extern ]
[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 2 Mai 2018
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie got2i got2i Buna ziua.Am o intrebare legata de o cunostinta care locuieste in provincie si nu are acces la informatie.Nascuta la 29-07-1961,este femeie ,are pe cartea de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial femei Carmen Olariu Carmen Olariu Femeie nascuta la 02.03.1961 in varsta de 59 ani pot sa ma pensionez anticipat partial cu o vechime de 32 si 0 ani si 1 luna in 2020?Multumesc! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata! lucyfer lucyfer Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti la ce varsta poate iesi la pensie anticipat o femeie ,nascuta in anul 1961,care are 17 ani de vechime in munca,iar in ultimii ... (vezi toată discuția)