avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 820 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna ziua.Am o intrebare legata de o cunostinta care locuieste in provincie si nu are acces la informatie.Nascuta la 29-07-1961,este femeie ,are pe cartea de munca o vechime de 7 ani.Acum nu lucreaza nu mai are serviciu de ani buni,este bolnava diagnostic ,diabet si nu o mai angajaza nimeni . Se poate pensiona?ce pasi trebuiesc urmati,pentru aceasta? Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:55, 3 Mai 2018
Ii trebuie minim 15 ani de stagiu de cotizare pentru pensia la limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare got2i got2i Buna ziua.Am o intrebare legata de o cunostinta care locuieste in provincie si nu are acces la informatie.Are in jur de 60 de ani este femeie ,are pe cartea de ... (vezi toată discuția)
Cand ies la pensie lili_0761 lili_0761 Buna ziua, ma numesc Bujoreanu Mrcelica, sunt din Galati , nascuta in 07 07 1961 si as dori sa stiu la ce varsta am dreptul sa ies la pensie si care este ... (vezi toată discuția)
Pensionare aura 48 aura 48 Bună ziua, Am citit un articol pe avoct net .ro în care se spune că vârsta standard dede pensionare ptr.femei este de 59 ani şi 8 luni şi vechime ... (vezi toată discuția)