Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare la proces

Tatăl meu este plecat dincolo și nu se poate prezenta la proces. Este judecat pentru conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului.
Se poate prezenta doar avocatul ?
Daca dincolo este peste granita si nu altundeva, atunci sigur, nu are ce face decat sa se prezinte avocatul si sa invedereze instantei starea de fapt si motivele pertinente ale absentei tatalui dvs.
Buna seara,
Daca este in strainatate si ati angajat avocat se va putea prezenta doar avocatul dar e bine ca macar la ultimul cuvant sa se prezinte si tatal.
Daca este TRECUT LA CELE VESNICE atunci avocatul va trebui sa se prezinte cu copie dupa certificatul de deces.