Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Trebuie sa se faca taxa de succesiune a unchiuli meu.A fot casatorit , nu a avut copii, apartament cumparat inainte de casatorie , dar o parte din rate achitate in timpul casatoriei ,.Supravietuitori cu drept de mostenire, sotia si nepot de frate,. Intrebarea este cata cota parte ii revine sotiei.
Cum rămâne cu bunul propriu pana la căsătorire?
Se împarte exact cum am menționat mai sus.
Legea nu distinge după cum bunurile sunt proprii sau comune. Cotele sunt la fel.