Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz la C.I.M - 60 zile lucratoare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz la C.I.M - 60 zile lucratoare

Buna ziua, in urma unor intelegeri cu angajatii doresc sa prelungesc perioada de preaviz lucrat la CIM de la 20 zile la 60-90 zile lucratoare. Doresc sa stiu daca Codul Muncii imi poate permite acest lucru sau trebuie sa am in vedere o alta procedura (Acord intre parti) pentru a putea sa impun o anumita perioada lucrata in preaviz?
Preaviz pentru ce , demisie sau concediere ?
Demisie.
In acest caz, nu se poate prelungi durata preavizului peste 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv peste 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere, nici macar cu acordul partilor.