Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este legea referitoare la obligatiile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este legea referitoare la obligatiile dezvoltatorului?

As dori sa stiu pe ce lege ma pot uita sa scrie obligatiile dezvoltatorului. As mai avea o intrebare, daca am cumparat un apartament cu promisiunea ca voi avea gaze in cateva luni iar in contract scrie ca mi-a predat la zi totul insa nici pana in ziua de azi nu am gaze, se poate actiona legal in acest caz?
AlinaMaria23, utilizator
Trebuia sa aveți grijă să introduceți în contractele de vânzare-cumpărare clauze clare, detaliate, complete și precise privind răspunderea dezvoltatorului imobiliar/vânzător.

Daca ati semnat ca vi s-a predat la zi totul, atunci numai printr-o actiune in instanta il mai puteti obliga pe dezvoltator "sa se tina de promisiune".
Nu exista o lege speciala.a dezvoltatorilor imobiliari.
Toate obligațiile care tin de finisaje, utilități, predarea la cheie, etc. tin de conventia dintre dvs.