Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zile libere acordate într-o săptămână
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zile libere acordate într-o săptămână

Buna ziua.
cate zile libere se acorda intr-o saptama completa de munca (7/7) si cum. Intreb pentru ca sunt firme care acorda o singura zi avand in vedere ca sambata se lucreaza 10ore / duminica 8 ore . Este normal ca cele 48 ore de liber sa se calculeze din momentul in care se termina schimbul de munca anterior zilei libere si pana in momentul inceperi lucrului ziua urmatoare : ex : luni 6ore / marti liber / miercuri 7 ore!
Multumesc frumos.
Cum se acorda repausul saptamanal in cazul celor care lucreaza in schimburi
www.avocatnet.ro/articol_406...

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
.....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.