Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Instrainare carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Instrainare carte de identitate

As vrea sa stiu si eu daca este permisa cererea unei carti de identitate in schimbul unei vizite (aici ma refer la caminele studentesti, in care portarul iti cere cartea de identitate pentru a putea intra in vizita in acel camin si doar la parasirea caminului iti returneaza CI). Eu as vrea sa stiu daca este permis ceea ce fac portarii caminelor si daca eu am voie sa las in grija altei persoane CI peronala pe perioada unei vizite.
Nu este legala dar se uziteaza.
Mai departe intelegeti dvs.
Nu este legal. In mod normal ar trebui doar sa va noteze datele de identificare, apoi sa va returneze cartea de identitate.
OUG 97/2005

Art. 24. - (1) Actul de identitate al unei persoane fizice nu poate fi reţinut în afara cazurilor prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă.
(2) Este interzisă darea, primirea sau solicitare actului de identitate drept garanţie pentru prestarea unor servicii, pentru încredinţarea unor bunuri şi valori, pentru plata datoriilor sau în alte scopuri, de către persoanele neautorizate.

Art. 41. - Încălcarea dispoziţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă atrage, după caz, răspunderea civilă, materială, disciplinară, contravenţională sau penală a persoanelor vinovate.

Art. 42. - Constituie contravenţii şi se sancţionează după cum urmează:

c) nerespectarea dispoziţiilor art. 24 ...., cu amendă de la 75 lei (RON) la 150 lei (RON)
Ce inseamna mai exact "persoana autorizata"? Un portar se incadreaza aici?