Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Decedat cu cont în Italia. Cum poate afla ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Decedat cu cont în Italia. Cum poate afla moștenitorul, din România, banca la care l-a avut?

buna ziua, in urma cu 7 ani mama prietenei mele a decedat intr-un acident provocat in Romnia, la vremea aceea ea lucra in italia si avea deschis un cont intr-o bana de acolo. intrebarea este cum pote afla in ce banca ar fi avut contul si cum ar putea sa scoata suma de bani pe care ar mai avea-o acolo (mentionez ca ste singura mostenitore).
Manuela Rășină, administrator
Certificatul de deces al mamei si certificatul de nastere al prieteniei trebuie apostilate, traduse in italiana de catre un traducator autorizat iar traducerea trebuie apoi legalizata si apostilata din nou. Cu aceste acte, prietena dvs se poate adresa Fiscului din Italia (Agenzia delle Entrate) si Asociatiei Bancilor din Italia (ABI), cu o cerere prin care sa solicite date cu privire la bancile la care mama dansei a avut deschise conturi. Apoi, cu aceleasi acte, se poate adresa bancilor respective pentru a solicita eliberarea unui extras de cont.
Agenzia delle Entrate se prezinta declamata de succesiune. in anumite cazuri nu se face. Informatiile prezentate sunt foarte vagi. In Italia o succesiune se deschide in momentul mortii. Ati facut practica necesara in acest sens? Mostenitorul unde este ? Faptul ca are un certificat de mostenitor romanesc nu rezolva problema. Explicati mai bine problema dv. ca sa veti informatii de la banca trebuie sa dovediti calitatea dv.