Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Codice fiscal - ce putere are
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Codice fiscal - ce putere are

Buna ziua,

Fratele meu a murit în accident în Italia și trebuie sa ridic suma din asigurare care îmi revine. Avocata care s-a ocupat de caz vrea sa o împuternicesc sa îmi scoată un codice, din ce am inteles e identitatea mea în Italia. Cat mă pot expune dacă ea are acest codice?
Buna seara!
"Codice fiscale" este echivalentul codului numeric personal (CNP) din Romania. Cu el este identificata persoana posesoare, in baza de date de la Agenzia delle Entrate, la fiscul italian. Se poate utiliza si la banca, daca aveti nevoie sa deschideti un cont. Dar nu stiu daca puteti deschide contul doar cu codicele fiscale. Posibil ca aveti nevoie si de pasaport. In niciun caz cartea de identitate eliberata in Romania.

Nu am inteles ce vreti sa spuneti cu expresia "cat ma pot expune".
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal