Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... In cat timp poate beneficia un salariat de zi libera ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

In cat timp poate beneficia un salariat de zi libera platita

Buna ziua! Am o nelamurire cu privire la perioada in care pot fi acordate zilele libere platite (in ideea in care, in contractul colectiv la nivel de unitate nu a fost specificat si acest aspect). Mai concret, in cazul decesului unuia dintre parinti, este prevazut in CCMU ca se acorda 3 zile libere platite. Salariatul a solicitat o singura zi dintre acestea, cu completarea ca va urma sa si le ia pe celelalte doua in scurt timp. Ideea este ca au trecut deja trei luni de la eveniment si el nu le-a mai luat. Oare mai pot fi acordate celelalte doua zile, in baza aceluiasi certificat de deces "initial" la trei luni dupa eveniment? Exista si o baza legala? Sau trebuie modificat CCMU? Va multumesc anticipat!
Nu exista o baza legala pentru asa ceva ... trebuie modificat CCM sau prevazuta in reg.intern procedura de acordare.