Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație creștere copil

Buna ziua! Îmi puteți spune va rog daca în situația următoare pot beneficia de indemnizația de creștere a copilului? Perioada in care am lucrat este august 2016 -octombrie 2017 . Iar ultimul job s-a desfășurat în perioada decembrie 2017-ianuarie 2018 până când angajatorul a hotărât să îmi facă încetare a contractului individual de munca la aflarea veștii ca sunt însărcinată. Specific că în momentul de față nu lucrez iar asistenta sociala mi-a răspuns că nu o sa pot beneficia de indemnizație din cauză că nu am o continuitate a muncii până în prezent. Specific că urmează să nasc in jurul datei de 14 septembrie 2018. Vă mulțumesc!
perioada eligibila pentru CCC : octombrie 2016 - septembrie 2018

perioade luate in calcul: octombrie 2016 - octombrie 2017 (13 luni) ; decembrie 2017 - ianuarie 2018 (2 luni) ; total 15 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC2.
Va mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

perioada eligibila pentru CCC : octombrie 2016 - septembrie 2018

perioade luate in calcul: octombrie 2016 - octombrie 2017 (13 luni) ; decembrie 2017 - ianuarie 2018 (2 luni) ; total 15 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia pentru CCC2.