Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proces

Buna ziua, am si eu o intrebare. De aproximativ s.a deschis la demisolul blocului o sala de aerobic, si nimeni nu a fost instiintat de acest lucru. Eu stau deasupra lor cu aprox 30% din suprafata locuintei. Zi de zi este muzica si zgomotul a devenit insuportabil, nu poti sa pui geana pe geana. Se poate actiona in vreun fel in instanta? Sau ce de facut in aceasta situatie? Am vorbit cu ei pe cale amiabila, si cu proprietaru si cu patronul salii de fitness si degeaba... Apelul la 112 nu a rezolvat absolut nimic. Ce e de facut?Multumesc.
Catalin216, utilizator
Gasiti detalii aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art.2 pct.25 si pct 26 Pentru nerespectarea acestor articole puteti sesiza Politia locala in scris, cu nr. de inregistrare/ data si telefonic (cereti nr. de inregistrare al apelului dvs.).
Sala de aerobic nu se putea deschide fara autorizatie de la primarie, iar autorizatia nu putea fi primita fara avizul asociatiei de proprietari. Avizul acesteia putea fi dat numai in baza avizului primit de la proprietari.
Sesizati asociatia de proprietari si primaria, in scris, cu nr. de inregistrare/ data si soliciati raspuns scris.
Puteti contacta Laboratorul specializat din cadrul DJSP sau o firma autorizata de catre Ministerul muncii si Ministarul sanatatii pentru a efectua determinari de zgomot si/ sau determinari de vibratii si contracost sa va emita buletine de determinare zgomot, respectiv vibratii la limita demisolului si in apartamentul dvs.
Cu toate aceste documente, inclusiv raspunsurile primite, puteti deschide actiune in instanta daca nu va intelegeti pe cale amiabila.