Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 0,90 și 0,75 din probele biologice. Am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 0,90 și 0,75 din probele biologice. Am cazierul curat, sunt șanse să rămână în continuare așa?

Buna ziua ! am fost prins baut la volan si mi a iesit in in aerul expirat 0,46 iar in sange prima proba 0,90 iar a doua 0,75......dosarul a fost trimis la parchet...va rog sa mi spuneti ce proceduri urmeaza si ce sanse am sa scap?? am un cazier curat si nu am avut probleme cu legea niciodata...multumesc
Manuela Rășină, administrator
In functie de situatia de fapt, este posibil sa se dispuna recalcularea alcoolemiei.
Vi s-a adus la cunostinta calitatea de suspect?
Multumesc pt raspuns....eu m am prezentat doar la politie de doua ori pt declaratii...nu stiu nimic de genul suspect...ce am vazut doar ca scrie inculpat...a zis ca in 2 saptamani va ajunge dosarul la parchet...astazi m i s a adus la cunostinta...cu respect!
Deci s-a pus in miscare actiunea penala si ati dat declaratia in calitate de inculpat.
Aveti posibilitatea încheierii în cursul urmăririi penale, a unui acord, ca urmare a recunoaşterii vinovăţiei si veti beneficia de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei închisorii şi de reducerea cu o pătrime a limitelor de pedeapsă prevăzute de lege în cazul pedepsei amenzii.