Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere pentru copil din căsătorie, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere pentru copil din căsătorie, dar conceput cu alt bărbat decât soțul mamei. Cum se rezolvă această problemă?

Buna ziua!!! Va rog sa imi raspundeti si sa ma ajutati…..Am un prieten de familie care a patit un necaz si doresc sa il ajut….are 35 de ani, in 2008 s-a casatorit ,rezultand un copil. In 2014 sotia a depus actele de divort fara stirea acestuia . In 2015,sotia a divulgat secretul bine pastrat, ca nu este copilul prietenului nostu……la testul AND a reiesit ca intradevar copilul nu este al lui, dar el continua sa plateasca pensie alimentara din 2014 de cand s-a depus dosarul pentru divort ,pana in momentul de fata….ce poate face sa nu mai plateasca pensie alimentara.
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Cred ca e cam tarziu.
Putea solicita in instanta sa se constata ca nu este tata dar doar in 3 ani de la data cand a aflat.
Studiati art. 430 Cod Civil.
Multumesc pentru raspuns,dar prietenul meu de familie, din 2015 de cand a aflat ca nu este copilul lui,a avut 2 procese de tagana paternitatii pe care le-a pierdut,asteptand raspuns la a -3-a tagana de paternitate...testul ADN s-a facut in 2015 luna octombrie.....
Buna ziua.Cerere restituire a prestatiilor nedatorate si actiune in constatare.

Nu vă mai postați numărul de telefon în interiorul mesajului. Vă rog să citiți regulamentul forumului:
www.avocatnet.ro/forum/main/...
Mulțumesc.
Manuela Rășină, administrator
Tagada de paternitate, nu tagana.. De ce a pierdut procesele? Dacă a pierdut, ce e cu al treilea proces?