Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul concubinei este tot in întreținerea mea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul concubinei este tot in întreținerea mea chiar daca nu suntem casatoriti legal

Sunt in proces cu fosta concubina care nu am fost căsătoriți legal din care am un copil cu ea si acum.ma dat in judecata pentru pensia alimentara,acum cu actuala concubina avem o fetita de un an insa ea mai are un copil de 11 ani din alta relatie noi nu suntem căsătoriți legal.Intrebarea mea este daca si copilul ei este trecut in întreținerea mea cand se va calcula pensia alimentara pentru celalant copil pe care il mai am si trebui sai platesc pensia alimentara.
Pentru mai mult de un copil pensia alimentara este in cuantum de 1/3 din veniturile nete, acest cuantum se imparte in mod egal la cei doi copii ai dumneavoastra.Asa ca nu conteaza ca si copilul de 11 ani al concubinei il aveti in grija tot dumneavoastra..Daca puteti face dovada ca se afla in intretinerea dvs(si nu primeste pensie alimentara de la tatal natural)atunci pensia este in cuantum de 1/2 din venituri care se imparte la 3 copii.
Bucuresti Neascu, Avocat