avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract de telefonie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract de telefonie

Am si eu o mare nelamurire legata de rezilierea unui contract de telefonie si internet.
Mama mea si a facut un abonament de telefonie in loc de cartela prepay ( a plecat sa cumpere cartela si a iesit cu abonament pe 2 ani la telecom)
Dupa ce am realizat ce abonament a incheiat l-am reziliat in ziua urmatoare urmand sa platim costurile primei luni. ( adica 11 minute vorbite ).
De aici o intreaga nebunie.Multiple telefoane primite prin care I se spune sa plateasca initial abonamentul pe un an,apoi altcineva pe 6 luni- cum ca nu are dreptul sa se razgandeasca fara sa plateasca aceste taxe suplimentare.
Eu stiu ca e dreptul fiecarui consumator sa se razgandeasca in 14 zile de la incheierea unui contract. In Romania nu se aplica?
In contract este stipulat doar daca termini contractul candva inainte de termen nu in primele 14 zile.
Multumeac anticipat
Ultima modificare: Vineri, 4 Mai 2018
Ralucarara, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 06:38, 8 Mai 2018
Ralucarara a scris:


Mama mea si a facut un abonament de telefonie in loc de cartela prepay ( a plecat sa cumpere cartela si a iesit cu abonament pe 2 ani la telecom)
....
Eu stiu ca e dreptul fiecarui consumator sa se razgandeasca in 14 zile de la incheierea unui contract. In Romania nu se aplica?
In contract este stipulat doar daca termini contractul candva inainte de termen nu in primele 14 zile.


Răzgândirea în termen de 14 zile este un drept prevăzut în cazul contractelor încheiate la distanță (prin telefon / internet). Mama dumneavoastră a fost într-un magazin fizic, nu se aplică prevederile OUG 34/2014.
Încercați să mai negociați, dar părerea mea e nu prea aveți cum să scăpați fără costuri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imposibilitate tehnica transfer responsabilitate abonament telefon prcostin prcostin Buna seara. Detin un abonament pe persoana juridica la Telekom si doresc transferul de responsabilitate catre persoana fizica,eu fiind eligibil avand ... (vezi toată discuția)
Abonament telefonie mobila lole lole salut! am un abonament la vodafone pe care nu-l folosesc deloc! as vrea sa-l inchid,dar trebuie sa platesc o taxa de 125euro! exista vreo modalitate de-al ... (vezi toată discuția)
Taxa reziliere telefonie mobila Felixya Felixya Buna ziua. In data de 22 oct 2012 se incheiau cele 24 luni contractuale cu Vodafone pentru abonament si telefon. Pe data de 2 oct 2012 (aproximatie, nu mai ... (vezi toată discuția)