Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% achizitie imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% achizitie imobil

Impreuna cu sotia intentionam sa achizitionam un imobil in Romania in perioada urmatoare.
Am luat legatura cu un dezvoltator, care doreste sa aplice cota de TVA de 19% pentru imobil desi nu detinem nici o proprietate in Romania.
Tin sa mentionez ca eu sunt cetatean roman, cu domiciliul in Romania, dar sotia este cetatean nonUE (Tunisia), iar acesta este motivul invocat de catre acestia pentru cota de TVA.
Daca ma puteti ajuta cu informatii, lege cu privire la aceasta problema as fi recunoscator.
De cota redusa de 5% beneficiaza cetatenii romani, in anumite conditii.

Puteti beneficia doar daca achizitia o faceti pe numele dvs., a sotului.
Deci se poate face achizitia imobilului doar pe numele meu chiar daca suntem casatoriti?
In momentul in care am ridicat aceasta problema notarul ne-a spus ca nu putem cumpara bunuri separat.

Iulian Manea a scris:

De cota redusa de 5% beneficiaza cetatenii romani, in anumite conditii.

Puteti beneficia doar daca achizitia o faceti pe numele dvs., a sotului.