avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5% achizitie imobil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5% achizitie imobil

Impreuna cu sotia intentionam sa achizitionam un imobil in Romania in perioada urmatoare.
Am luat legatura cu un dezvoltator, care doreste sa aplice cota de TVA de 19% pentru imobil desi nu detinem nici o proprietate in Romania.
Tin sa mentionez ca eu sunt cetatean roman, cu domiciliul in Romania, dar sotia este cetatean nonUE (Tunisia), iar acesta este motivul invocat de catre acestia pentru cota de TVA.
Daca ma puteti ajuta cu informatii, lege cu privire la aceasta problema as fi recunoscator.
Cel mai recent răspuns: romicaiacob , utilizator 07:08, 7 Mai 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De cota redusa de 5% beneficiaza cetatenii romani, in anumite conditii.

Puteti beneficia doar daca achizitia o faceti pe numele dvs., a sotului.
Deci se poate face achizitia imobilului doar pe numele meu chiar daca suntem casatoriti?
In momentul in care am ridicat aceasta problema notarul ne-a spus ca nu putem cumpara bunuri separat.

Iulian Manea a scris:

De cota redusa de 5% beneficiaza cetatenii romani, in anumite conditii.

Puteti beneficia doar daca achizitia o faceti pe numele dvs., a sotului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La cine rămân copiii? Simonabahri Simonabahri Sunt cetățean roman căsătorită in Tunisia cu un cetățean tunisian ,de 10 ani stam in Tunisia ,după căsătorie au rezultat 2 copii unul de 5 ani și ... (vezi toată discuția)
Tva la achiziționarea imobil? vconceptv vconceptv Buna ziua.In anul 2023 am achiziționat împreună cu soția un apartament nou cu TVA redus 5%. Am dori în anul 2024 să achiziționăm o alta locuință ... (vezi toată discuția)
Achizitie imobil tva 5% Cristina293 Cristina293 Buna ziua. Situatia mea e urmatoarea: Sotul a cumparat prin credit prima casa, in 2013, o garsoniera, de la o persoana juridica cu cota TVA de 5%. In acel ... (vezi toată discuția)