Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buletin cu numele vechi
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buletin cu numele vechi

Buna ,
Eu si sotia ne am casatorit in UK recent inainte sa se nasca fetita. Buletinul ei nu am reusit sa il schimbam si vrem sa ne intoarcem in Romania saptamana viitoare cu mașina. Certificatul de nastere la fetita a fost complectat dupa numele meu de familie si la mama chiar daca ea inca are buletinul cu numele de fata. O sa avem probleme pe traseu daca avem la mana certificatul de casatorie , dar buletinul ei cu numele vechi si la fetita certificatul de nastere , dar la mama cu numele meu de familie ?
Bună ziua,

Unde v-ați căsătorit, la consulat? Aveți certificat de căsătorie românesc?
Dacă da, să-și schimbe întâi soția numele: depuneți actele pentru transcrierea certificatului de naștere doar după ce are noua carte de identitate
Buna ziua,

Certificat de casatorie englez.
Certificatul de nastere l am facut saotamana trecuta tot englez si acolo iti pune ce nume vrei la parinti. Noi am ales sa punem numele meu si la mama , dar buletinul il are pe numele vechi. In o saptamana nu reusim sa il schimbam .

Ares-3 a scris:

Bună ziua,

Unde v-ați căsătorit, la consulat? Aveți certificat de căsătorie românesc?
Dacă da, să-și schimbe întâi soția numele: depuneți actele pentru transcrierea certificatului de naștere doar după ce are noua carte de identitate

La consulat veți primi / trebuie să primiți titlu de călătorie cu numele mamei din cartea de identitate - sper să nu fie probleme pentru că nu coincide cu numele ei din certificatul de naștere al copilului.

Odată ajunși în țară va trebui să transcrieți la Starea civilă ambele certificate, ca să primiți certificate românești și să-i puteți face celui mic pașaport. Sper să vi le primească pe amândouă odată și să nu fie probleme din cauza numelui din certificatul de naștere. M-aș bucura dacă ne-ați spune cum rezolvați.

Salutare , revin cu rezolvarea situatiei in care am fost ( destul de tarziu ,dar ma ocup de pregatiriile pentru nunta). Am trimis certificatul original prin posta si am fscut plata de 35 lire pe gov ( nu 75 sau 100 nush cat ia colegii nostrii care au birou deachis). L- am primit in 3 zile , am mers intr-un oras apropiat unde a fost caravana pentru titlu de calatorie. Am avut certificatul de nastere apostilat, 2 poze tip pasaport , copie dupa buletinul meu si al sotiei ( sotia cu buletinu vechi,numele vechi). Mi-au dat titlul de calatorie pentru bebe,si am pornit la drum. Ne-am stresat degeaba. Pe nimeni nu interesa buletinul , titlul , a cui ii copilul..nimic. am dat buletinele la 3 adulti care eram in masina si cautam in mapă titlul, mi a dat buletinele inapoifara sa mai verifice nimic. Eu i am intrebat daca nu trebuie sa verifice certificat de nastere , titlu de calatorie..nimic. putea sa fie copilul oricui pentru ca nu mi au verificat nimic. Cu alte cuvinte am ajuns cu bine in tara si cu buletinul sotiei pe numele vechi.

Ares-3 a scris:

La consulat veți primi / trebuie să primiți titlu de călătorie cu numele mamei din cartea de identitate - sper să nu fie probleme pentru că nu coincide cu numele ei din certificatul de naștere al copilului.

Odată ajunși în țară va trebui să transcrieți la Starea civilă ambele certificate, ca să primiți certificate românești și să-i puteți face celui mic pașaport. Sper să vi le primească pe amândouă odată și să nu fie probleme din cauza numelui din certificatul de naștere. M-aș bucura dacă ne-ați spune cum rezolvați.