Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune după moartea parintilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune după moartea parintilor

Am rugămintea să mă ajutați în următoarea situație: suntem 3 frați, ambii părinți sunt decedați ( mama recent) si nu a fost făcută succesiunea pentru casa. Ce se întâmplă dacă unul dintre frați nu vrea să semneze actul succesoral nici prin refuz nici prin acceptare de cotă parte. Menționez că acel membru al familiei care refuză să semneze este suferind de o boală psihică ( schizofrenie). Ceilalți frați nu doresc partea celui bolnav. Bolnavul în cauză are o fiică. La diagnosticul mai sus menționat se ia în considerare semnătura? ( indiferent de varianta pe care o alegeți bolnavul) sau dacă este îndreptățită fiica sa semneze. Reamintesc ca nimeni nu își dorește partea bolnavului.
Încă o întrebare: împărțirea între frați se face în mod egal? Având în vedere că toți frații au contribuit la îngrijirea mamei cât timp a fost bolnavă însă în lipsa unui act doveditor.
Fenomena, utilizator
Dacă este pus sub interdicție se poate rezolva.
Mergeți la notar si vedeti ce va zice dupa ce vede actele.
Puteti merge si la avocat daca ajungeți la instanța si e posibil ca asa sa fie.