Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata asigurare sanatate de catre persoana fara venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata asigurare sanatate de catre persoana fara venit

Buna seara,

Va rog sa imi spuneti daca am inteles bine - in cazul unei persoane fara venit, care doreste sa aiba asigurare de sanatate, trebuie urmati urmatorii pasi:

-se completeaza si depune declaratia 212
-se achita pe loc suma de 190 lei
-se merge la Casa de Sanatate cu dovada platii si o declaratie pe proprie raspundere.

3 intrebari:

1) Mai sunt necesari si alti pasi? Suma de 190 lei se plateste lunar sau la fiecare doua luni?

2) Se primeste prin posta decizie de impunere in fiecare luna sau se merge direct si se plateste, fara a fi nevoie de vreo decizie?

3) Daca dupa o luna de la depunerea declaratiei si plata sumei de 190 lei, persoana fara venit se angajeaza, va trebui sa plateasca in continuare cele 5 luni x 190 lei ramase? Cum se procedeaza?

Va multumesc.
trz, utilizator
Nicio parere?