Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenire -copiii din altă căsătorie nu au fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenire -copiii din altă căsătorie nu au fost chemați la dezbatere

Buna seara!
Va rog sa ma ajutati cu o opinie legata de urmatoarea situatie. Domnul are doi copii si se casatoreste cu o doamna cu care mai are un copil. Domnul moare, doamna impreuna cu copilul sau merg la notar dezbat mostenirea fara ceilalti doi copii. La notariat impreuna cu martori au declarat ca domnul nu mai are si alti mostenitori. La un moment dat, fiind nevoie de un document se afla toata situatia, dar impreuna cu notarul se hotaraste intocmirea unui supliment la certificatul de mostenitor si se rezolva situatia aparuta. Intre timp copilul doamnei si apoi doamna decedeaza ( la scurt timp unul de celalalt). Acum s-au mai gasit proprietati ale domnului si copii din prima casatorie al acestuia foresc sa intre in posesia lor.
Ce ar putea face in acest caz?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Va multumesc pentru raspunsuri! Din cate am inteles de la dumneavoastra se poate rezolva doar la instanta. Stiu ca suplimentul intocmit anterior nu a rezolvat situatia. Pentru rezolvarea ei trebuia mers atunci in instanta si eventual batranele care au dat declaratie pe proprie raspundere ca nu mai exista alti mostenitori sa plateasca penal. Nu s-a dorit acest lucru, ci doar sa se rezolve situatia de moment...ceea ce s-a si facut. Cel mai sigur vom merge la un avocat cu documentele si vom vedea ce solutie se gaseste.