Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... formalitati cadastrale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

formalitati cadastrale

Buna ziua!
Am si eu o intrebare...exista vreun text de lege care sa imi precizeze cine trebuie sa faca formalitatile cadastrale in cazul unui contract de vanzare-cumparare? este sarcina promitentului vanzator sau a promitentului cumparator? mentionez ca a fost incheiat antecontractul de vanzare-cumparare, pretul a fost platit, insa formalitatile cadastrale nu au fost facute si nici nu a fost incheiat contractul in forma autentica....
Multumesc frumos
Legal vanzatorul proprietar are obligatia sa desfasoare activitatile necesare obtinerii documentului cadastral.
Daca insa partile convin ,exista posibilitatea cu riscurile de rigoare ,ca demersurile necesare obtinerii documentelor cadastrale sa fie intreprinse si de catre cumparator
Formalitatile necesare eliberarii documentelor cadastrale,necesita datele de identificare ale persoanei care detine calitatea asupra respectivului bun imobil
ynocentta, utilizator
indeplinirea formalitatilor cadastrale sunt in sarcina promitentului vanzator.