avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... formalitati cadastrale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

formalitati cadastrale

Buna ziua!
Am si eu o intrebare...exista vreun text de lege care sa imi precizeze cine trebuie sa faca formalitatile cadastrale in cazul unui contract de vanzare-cumparare? este sarcina promitentului vanzator sau a promitentului cumparator? mentionez ca a fost incheiat antecontractul de vanzare-cumparare, pretul a fost platit, insa formalitatile cadastrale nu au fost facute si nici nu a fost incheiat contractul in forma autentica....
Multumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 15:54, 29 Octombrie 2009
Legal vanzatorul proprietar are obligatia sa desfasoare activitatile necesare obtinerii documentului cadastral.
Daca insa partile convin ,exista posibilitatea cu riscurile de rigoare ,ca demersurile necesare obtinerii documentelor cadastrale sa fie intreprinse si de catre cumparator
Formalitatile necesare eliberarii documentelor cadastrale,necesita datele de identificare ale persoanei care detine calitatea asupra respectivului bun imobil
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
ynocentta, utilizator
indeplinirea formalitatilor cadastrale sunt in sarcina promitentului vanzator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intabulare corecta gabrielsolon gabrielsolon ANTECONTRACT Noi D.M si G . P.in calitate de promitenti vanzatori ne obligam sa vindem catre D . I. ca bun comun conform art 30 din codul familiei cu sotia G. ... (vezi toată discuția)
Reziliere antecontract apartament alinaaline alinaaline Buna ziua.Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pt un apartament nou cu o firma in anul 2008(de fapt o mansarda) pe care l-am achitat ... (vezi toată discuția)
Urgent- acte necesare precontract vanzare cumparare! multumesc cristeo cristeo Buna ziua. Ce acte sunt necesare pentru incheierea unui precontract de vanzare cumparare? Vreau sa cumpar o garsoniera, proprietarul are un contract de vanzare ... (vezi toată discuția)