Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Urnă ptr colectat fonduri amplasata în magazin ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Urnă ptr colectat fonduri amplasata în magazin îmbrăcăminte

Ce legislație se aplica în domeniu, pentru a amplasa o urnă colectat fonduri pentru copii cu probleme de sănătate?
Nu exista legislatie specifica, cum era in perioada interbelica (Legea chetei). Se aplica normele generale din legislatia contabila - sa faceti acte scrise, inclusiv PV de deschidere a urnei, cu consemnat suma colectata, locul si perioada, destinatia... si sa o inregistrati in contabilitate ca donatie.... sa aveti dovezi cand si unde s-au colectat, sa nu se suspecteze vreo spalare de bani, dar fiind ca nu aveti identitatea donatorilor