Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratia cu acordul tatălui pentru călătoria ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratia cu acordul tatălui pentru călătoria copilului cu mama se poate face la orice notar, sau trebuie făcută la consulat?

buna ziua ,am si eu o intrebare vreau sa merg in romania sa imi schim buletinu impreuna cu fica mea de 2 si 3luni de unde obtin declaratia cu acordul tatalui .o pot face la orice notar din orasul in care locuiesc sau trebuie sa merg la consulat(locuiesc in germania tatl cetatean turc copilul cetatean turc mama cetatean roman)
Manuela Rășină, administrator
Daca faceti declaratia in Germania este preferabil sa mergeti la consulat. Declaratia se poate face si la un notar public din Germania, dar aceasta trebuie facuta obligatoriu in forma autentica (si nu cu legalizare de semnatura, cum se face de obicei acest tip de declaratii in Germania - de obicei asta este o problema), apoi declaratia trebuie apostilata in Germania, apoi trebuie tradusa in Romania la un traducator autorizat de Ministerul Justitiei iar apoi semnatura traducatorului trebuie legalizata la un birou notarial. Daca , in aceste conditii, preferati totusi sa faceti declaratia la un notar, insistati asupra formei autentice a declaratiei, altfel actul nu va fi valabil. (forma autentica, nu legalizare de semnatura sau "autentificare" de semnatura).
Pe de alta parte, daca faceti declaratia la consulat, aceasta se foloseste pur si simplu, fara apostilare, traducere si legalizare.
va multumesc mult merg la consulat